Zapowiedź: „Playtime” reż. Jacques Tati

Jeden z najbardziej ambitnych i kosztownych projektów mistrza tzw. „visual comedy”. „Playtime”, przez krytyków okrzyknięty arcydziełem, to satyryczna podróż przez labirynt hipernowoczesnego miasta przyszłości.

Bohaterem jest lekko nierozgarnięty i odrobinę staroświecki Monsieur Hulot – powracająca postać w filmach Tatiego, która stanowi alter ego reżysera. To za nim podążamy do biurowej dzielnicy Paryża w głąb korporacyjnego systemu – gigantyczne open space’y, pracownicy wykonujący podobne czynności, procedury, zasady. Za pomocą slapstickowych gagów i sytuacyjnych żartów reżyser celnie portretuje absurd i zagubienie człowieka w epoce modernistycznej architektury, standaryzacji i konsumpcjonizmu. Po 50 latach obserwacje Tatiego wciąż zaskakują swoją aktualnością.

Francois Truffaut stwierdził, że „Playtime” pochodzi „z innej planety, gdzie tworzy się w zupełnie inny sposób”. Film szybko zyskał miano kultowego i wywarł wpływ na twórców takich jak Jean-Pierre Jeunet, Wes Anderson, Roy Andersson czy Aki Kaurismäki. W 2012 roku film znalazł się na 42. miejscu na liście „Top 50 filmów wszech czasów” przygotowanej przez Brytyjski Instytut Filmowy.

Zapraszamy na pokaz 04 października 2018 r.

Miejsce pokazu: sala 329, budynek A-1, godzina 19:00
Pokaz w ramach programu filmowego DOFA Dolnośląski Festiwal Architektury – wstęp darmowy!

Do zobaczenia!

Comments are closed.

Szukaj
Znajdziesz nas na
Newsletter
Wspierają nas

Politechnika Wrocławska

 

Filmoteka Narodowa

 

Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych

 

Polski Instytut Sztuki Filmowej

 

Polska Federacja Dyskusyjnych Klubów Filmowych

Patroni medialni

Na PWr

 

Radio LUZ

Archiwa newsów