Rok 2018

Kongres
  04 stycznia 2018

REŻYSER
Ari Folman
ROK PRODUKCJI
2013
Izrael, Niemcy, Polska, Luksemburg, Francja, Belgia

Po ‚Solaris’ i ”Szpitalu przemienienia’ czas na kolejną filmową próbę ekranizacji twórczości Stanisława Lema. Tym razem podejmie ją Ari Folman, izraelski twórca, chętnie eksperymentujący z techniką animacji jak np. w głośnym dokumencie „Walc z Baszirem”.
W „Kongresie”, opartym na motywach ‚Kongresu futurologicznego’ zacierają się granice między fikcją i rzeczywistością. Robin Wright gra tu samą siebie: mieszka z dwójką dorastających dzieci na ranczo, z dala od cywilizacji. Wielkie hollywoodzkie studio zwraca się do niej z propozycją. Wright dzięki zaawansowanej technologii cyfrowej może zostać „zeskanowana” – od tej pory wszystkie jej role zagra wirtualna kopia. Decyzja, którą podejmuje aktorka, okazuje się początkiem podróży przez świat przyszłości, w którym potężne studia filmowe i koncerny farmaceutyczne oferują totalne formy rozrywki, manipulując ludzką świadomością.

Mandarynka
11 stycznia 2018

REŻYSER
Sean Baker
ROK PRODUKCJI
2015
USA

Najbardziej znany film Seana Bakera, który szokuje zarówno treścią jak i formą. Zrealizowany w całości iPhonem, zabiera nas w podróż do Los Angeles, a dokładniej w jego ukryte, diabelskie dzielnice. Bohaterkami „Mandarynki” są Alexanda i Sin Dee, które w Mieście Aniołów próbują normalnie żyć. Nie jest to jednak proste, kiedy pracuje się jako prostytutka, trafia się do więzieniaza posiadanie narkotyków, a na dodatek – jest się transseksualistką. W Boże Narodzenie jedna z przyjaciółek wychodzi z więzienia. Nie zaznaje jednak świątecznej radości, ponieważ jej chłopak zdradza ją z „rybą” – czyli nietransseksualną kobietą. W rytmie dub-stepu ozpoczyna się więc pościg za niewiernym kochankiem.
Ten niezwykle energetyczny film zaskakuje niebywałą naturalnoścą. Główne role zagrały Kitana Kiki Rodriguez oraz Mya Taylor – debiutantki na ekranie. Świetne dialogi, bliskość, jaką pozwala osiągnąć filmowanie telefonem, wyraziste kolory oraz dynamiczna muzyka sprawiają, że „Mandarynka” pobudza jak potrójne espresso.

Młodość
18 stycznia 2018

REŻYSER
Paolo Sorrentino
ROK PRODUKCJI
2015
Francja, Szwajcaria, Wielka Brytania, Włochy

W oczekiwaniu na planowaną na 2018 premierę kolejnego filmu Paulo Sorrentino, powracamy do ostatniego dzieła twórcy „Wielkiego piękna”. Reżyser przedstawia olśniewającą wizualnie, pełną emocji i błyskotliwego humoru opowieść, która wystawia na próbę powszechne pragnienie wiecznej młodości.
Dwóch przyjaciół od 40 lat spotyka się każdego lata w kurorcie u podnóża Alp. Fred to emerytowany kompozytor, którego sama królowa namawia do powrotu do dyrygentury. Mick jest znanym reżyserem filmowym w trakcie poszukiwania zakończenia dla swojego ostatniego wielkiego filmu. Oprócz nich w ośrodku spotykamy plejadę ekscentrycznych bohaterów m.in. zmęczonego popularnością gwiazdora Hollywood, nierealnie piękną Miss World czy piłkarza uderzająco podobnego do Maradony. Luksusowy hotel, w którym bohaterowie skazani są na rutynę, zwolnione tempo i obserwowanie siebie nawzajem, staje się mikroświatem, groteskowo rozdartym pomiędzy młodością a starością, sacrum a profanum, pięknem a brzydotą, autentyzmem a kreacją.

Barton Fink
22 lutego 2018

REŻYSER
Ethan Coen, Joel Coen
ROK PRODUKCJI
1991
USA, Wielka Brytania

Po przerwie wracamy z kultową czarną komedią braci Coen z lat 90-tych. Barton Fink to młody, społecznie zaangażowany dramaturg, którego sztuka właśnie odniosła sukces na Broadwayu. Wieść o jego talencie szybko dociera do Fabryki Snów. Ambitny autor zostaje zaproszony do Los Angeles, aby napisać scenariusz filmu o zapaśnikach. Po przybyciu doznaje jednak blokady twórczej, a klaustrofobiczny hotel staje się sceną wydarzeń, które bardziej niż amerykański sen, przypominają senny koszmar. Za inspirację posłużyć miała podobno Coenom prawdziwa historia z lat 40. XX wieku, kiedy to napisanie zapaśniczego filmu próbowano zlecić pisarzowi Williamowi Faulknerowi. W przeciwieństwie do bohatera filmu tytan amerykańskiej literatury w odpowiedzi na propozycję miał zadać tylko jedno pytanie: „Jak się stąd wychodzi?”.

 

Szukaj
Znajdziesz nas na
Newsletter
Wspierają nas

Politechnika Wrocławska

 

Filmoteka Narodowa

 

Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych

 

Polski Instytut Sztuki Filmowej

 

Polska Federacja Dyskusyjnych Klubów Filmowych

Patroni medialni

Na PWr

 

Radio LUZ

Archiwa newsów