Rok 2017

Kawa i papierosy
12 stycznia 2017

REŻYSER
Jim Jarmusch
ROK PRODUKCJI
2003
Japonia, USA, Włochy

Czy jesteście w stanie wyobrazić sobie film, podczas którego przez ponad 1,5 godziny bohaterowie siedzą, piją kawę i palą papierosy? Pod wodzą Jarmuscha wszystko jest możliwe. Pracował on nad swym dziełem przez 17 lat, zaprosił do współpracy takie sławy jak Roberto Benigni, Iggy Pop, Tom Waits, Bill Murray, Steven Wright, Steve Buscemi, Alfred Molina, Cate Blanchett. Często pozwalał aktorom na improwizację, a za poszczególne epizody zgarnął wiele nagród (między innymi Złotą Palmę). Bohaterowie pomiędzy łykiem czarnej ambrozji a papierosem robią coś niezwykłego… rozmawiają! Właśnie w tym tkwi siła filmu. Dialogi są zabawne i inteligentne. Traktują zarówno o Paryżu w latach 20. jak i o możliwości użycia nikotyny jako środka owadobójczego. Jesteśmy ciekawi, który epizod najbardziej się Wam spodoba.

Fortepian
19 stycznia 2017

REŻYSER
Jane Campion
ROK PRODUKCJI
1993
Australia, Francja, Nowa Zelandia

Muzyka mówi często więcej niż słowa. Za jej pośrednictwem możemy przekazać nasz nastrój, emocje, opowiedzieć historię. Dla głównej bohaterki dramatu wyreżyserowanego przez Jane Campion muzyka jest czymś znacznie ważniejszym. Ada jest niemową, która wyraża siebie poprzez grę na fortepianie. Wraz z córką opuszcza rodzinną Szkocję, by zamieszkać wraz z mężem w nowozelandzkim buszu. Partner nie chce jednak transportować ciężkiego instrumentu i trafia on w ręce nieokrzesanego sąsiada pary. Campion dzięki „Fortepianowi” została obsypana nagrodami. 3 Oskary, Złoty Glob, 3 nagrody BAFTA, Złota Palma w Cannes dla najlepszego filmu i najlepszej aktorki, Złoty Laur, Srebrna Kamera i wiele, wiele innych statuetek spoczęło na jej rękach. Współwinnymi sukcesu są zapewne grający głównych bohaterów: Holly Hunter, Sam Neil i Harvey Keitel. Takiego filmu nie można przegapić.

Viviane chce się rozwieść
26 stycznia 2017

REŻYSER
Ronit Elkabetz, Shlomi Elkabetz
ROK PRODUKCJI
2014
Francja, Niemcy, Izrael

„Dlaczego chce się pani rozwieść?” – to pytanie główna bohaterka izraelskiego dramatu sądowego wyreżyserowanego przez Ronit Elkabetz i Shlomi Elkabetz usłyszy wielokrotnie. Skoro mąż jej nie bije, nie głodzi, nie zdradza, to czy może żądać od niego rozwodu, twierdząc jedynie, że go nie kocha? Choć akcja toczy się w czasach współczesnych, to proces odbywający się przed sądem rabinackim może się wydawać widzom archaiczny, tragikomiczny. Wywoła zapewne w Was skrajne emocje i zapoczątkuje ciekawą dyskusję. Film został wielokrotnie nagrodzony między innymi Złotym Warszawskim Feniksem podczas MFF „Żydowskie Motywy”. Był nominowany do Złotego Globu i Satelity, pokazywano go na festiwalu w Cannes. Bardzo polecamy!

Locke
2 lutego 2017

REŻYSER
Steven Knight
ROK PRODUKCJI
2013
USA, Wielka Brytania

Steven Knight wpadł na wyjątkowo karkołomny pomysł. Postanowił nakręcić film, w którym zobaczymy tylko jednego aktora siedzącego za kierownicą samochodu, prowadzącego liczne rozmowy przez telefon. Nie będzie to jednak byle jaki aktor. Tom Hardy wielokrotnie już udowodnił, że potrafi sprawić, że wstrzymujemy oddech. Tym razem będzie podobnie. Kamera skupiona przez większość filmu na jego twarzy ukaże nam niesamowitą mimikę, niski głos podkreśli emocje, które odczuwa główny bohater, a widzowie spędzą 85 minut na krawędzi fotela, przeżywając wraz z Ivanem każdą sekundę. My już nie możemy się doczekać.

Mustang
2 marca 2017

REŻYSER
Deniz Gamze Ergüven
ROK PRODUKCJI
2015
Francja, Niemcy, Turcja, Katar

Młodość ma swoje prawa. Co jednak zrobić, gdy na ich drodze stoi konserwatywna tradycja? Młode dziewczynki, będące głównymi bohaterkami reżyserskiego debiutu Deniz Gamze Ergüven, przekonają się boleśnie o tym, że walka o własną tożsamość i wolność wyborów bywa niezwykle trudna i bolesna. Karą za niewinny flirt ma być dla nich areszt domowy, a sposobem na wyciszenie plotek aranżowane małżeństwa. Film budują kontrasty pomiędzy budzącą się, subtelną seksualnością i dewiacjami. Największa turecka gazeta „Zaman” napisała: „Film jest agresywny, obraźliwy i bardzo francuski”. Został jednak doceniony i obsypany nagrodami (między innymi Nagroda dla najlepszego filmu europejskiego w Cannes). Jesteśmy bardzo ciekawi jakie w Was wzbudzi on emocje.

Spirited Away
9 marca 2017

REŻYSER
Hayao Miyazaki
ROK PRODUKCJI
2001
Japonia

Chihiro to mała, inteligentna i nieco rozpieszczona dziewczynka. Próbując ocalić swoich rodziców, którzy zostali zamienieni w świnie w ramach kary za zjedzenie pokarmu przeznaczonego dla bogów, rozpoczyna pracę w przedziwnym świecie, w którym rządzi zła czarownica Yubaba. Spirited Away nazywany jest często najlepszym anime autorstwa studia Ghibli. Bardzo mocno osadzona w japońskiej tradycji i wierzeniach opowieść bywa interpretowana jako metafora postępującej globalizacji kraju i zachodzących w nim zmian. Mówi również o odwadze, miłości do rodziców, przyjaźni. Do nagrania muzyki zaangażowano tokijską orkiestrę symfoniczną New Japan Philharmonic, dzięki czemu ścieżka dźwiękowa jest bardzo bogata. Zachwyca również grafika i świetnie podłożone głosy, a mimo że od premiery filmu minęło już prawie 17 lat, to wciąż wzbudza on w widzach ogrom emocji.

Kotka na gorącym, blaszanym dachu
16 marca 2017

REŻYSER
Richard Brooks
ROK PRODUKCJI
1958
USA

Na urodziny chorego na raka patriarchy przyjeżdżają jego dwaj synowie z rodzinami. Podczas gdy starszy stara się, by nie pominięto go w testamencie, chwali się umiejętnościami swoich dzieci i kochającą żoną, młodszy przechodzi przez trudny czas. Problemy małżeńskie i nadmiernie spożywany alkohol pogłębiają depresję po śmierci najbliższego przyjaciela. Sztuka Tennessee Williamsa z 1955 roku, na której został oparty film, budziła wiele kontrowersji. Nawiązania do homoseksualizmu jednego z bohaterów spotykały się z wieloma głosami krytyki. Dzieło Richarda Brooksa jest też niezwykłym popisem aktorskim Paula Newmana i Elizabeth Taylor. Nie sposób oderwać od nich oczu. Choć Williams nie lubił filmowych adaptacji swoich sztuk, to my serdecznie zachęcamy do spędzenia z nami tych 108 minut.

Łono
23 marca 2017

REŻYSER
Benedek Fliegauf
ROK PRODUKCJI
2010
Francja, Niemcy, Węgry

Lubimy kontrowersyjne filmy, więc nie mogliśmy pominąć „Łona” Benedeka Fliegaufa w naszym repertuarze. To niezwykłe dzieło opowiada historię miłości brutalnie zakończonej przedwczesną śmiercią. Rebeka, nie mogąc pogodzić się ze stratą ukochanego, postanawia urodzić jego klona. Jak nietrudno się domyślić, relacja pomiędzy synem i matką jest bardzo specyficzna, dwuznaczna. Długie ujęcia i specyficzne aktorstwo Evy Green sprawiają, że oglądany obraz jest tajemniczy, zimny i wypełniony ciszą. Gwarantujemy burzliwą dyskusję po seansie!

Róża
30 marca 2017

REŻYSER
Wojciech Smarzowski
ROK PRODUKCJI
2011
Polska

Każdy, kto miał styczność z kinem Wojtka Smarzowskiego wie, że jego filmy są wyjątkowe. Wywołując ból w każdej żywej komórce ciała, mimo że nasze szczęki odnajdujemy na wysokości kolan, hipnotyzuje i sprawia, że decydujemy się po raz kolejny sięgnąć po jego dzieła. Róża to jeden z najbardziej boleśnie realistycznych filmów Smarzowskiego. Akcja rozpoczyna się u schyłku II Wojny Światowej. Owdowiały Tadeusz (w tej roli Marcin Dorociński) wyrusza na Mazury, by wypełnić ostatnią wolę swojego kompana. Poznaje Różę graną przez rewelacyjną Agatę Kuleszę. Jest ona podwójnie wyobcowana jako owdowiała kobieta i Mazurka, a to nie pomaga w tych okrutnych czasach. Między nią i Tadeuszem nawiązuje się specyficzna więź, uczucie. Nie spodziewajmy się tu jednak pięknej, szczęśliwej historii miłosnej. Trudności, z jakimi muszą radzić sobie na co dzień bohaterowie, przekraczają zdolność tolerancji przeciętnego człowieka. Tego nie można przegapić!

Matka Joanna od Aniołów
6 kwietnia 2017

REŻYSER
Jerzy Kawalerowicz
ROK PRODUKCJI
1961
Polska

Kwiecień rozpoczynamy ekranizacją prozy Jarosława Iwaszkiewicza. Akcja „Matki Joanny od Aniołów” toczy się w XVIII w. na Smoleńszczyźnie. Do położonego na odludziu klasztoru przyjeżdża ksiądz Suryn — młody egzorcysta. Istnieje podejrzenie, że siostry zostały opętane przez diabła. Film Jerzego Kawalerowicza został oprotestowany przez Watykan na festiwalu w Cannes w 1961 r. na tyle skutecznie, że przełożono projekcję filmu z drugiego tygodnia na drugi dzień festiwalu. Istniało prawdopodobieństwo, że film może zostać wycofany z konkursu. Z festiwalu wyjechał jednak z Nagrodą Specjalną Jury.

Synekdocha, Nowy Jork
20 kwietnia 2017

REŻYSER
Charlie Kaufman
ROK PRODUKCJI
2008
USA

Synekdocha to figura stylistyczna polegająca na określaniu całości przez część, zastąpieniu nazwy ogólnej szczegółową lub odwrotnie. Znajomość tego terminu przyda się każdemu, kto zechce wybrać się z nami oraz z Charliem Kaufmanem w niezwykłą podróż, w której wielokrotnie zacierać się będzie granica pomiędzy fikcją a rzeczywistością, pomiędzy życiem i sztuką. Caden Cotard (w tej roli wybitny Philip Seymour Hoffman) jest reżyserem teatralnym. Postanawia stworzyć spektakl, który ma być realistyczny w każdym calu. Mijają lata, zmieniają się twarze aktorów, prace nad dziełem wciąż trwają, a twórca nie wyznacza daty premiery. To jeden z tych filmów, które, nawet oglądane wielokrotnie, nigdy się nie nudzą. Za każdym razem dostrzegamy w nim coś nowego. Tego nie możecie przegapić!

Ja tu rządzę
27 kwietnia 2017

REŻYSER
Mieczysław Krawicz
ROK PRODUKCJI
1939
Polska

Młody hrabia Józio Lulewicz pragnie założyć z przyjaciółmi teatr muzyczny. Gdy jednak matka nie chce mu go sfinansować, postanawia zrobić jej na złość i zatrudnia się jako uczeń u szewca. Podczas praktyk spotyka córkę swojego nauczyciela, Joasię. W obawie przed mezaliansem matka postanawia dać synowi upragnione pieniądze, ten jednak nie chce już ich przyjąć. Komedię Mieczysława Krawicza ogląda się z ciągłym uśmiechem na ustach, ale również z pewną nostalgią. Widzimy w nim Warszawę w ostatnim momencie przed wojenną zawieruchą. Dla trojga aktorów grających główne role był to ostatni film w karierze. Ina Benita, Zbigniew Rakowiecki i Józef Orwid zginęli podczas Powstania Warszawskiego. Sam film, mimo że wyprodukowany został w 1939 r., musiał poczekać na swoją premierę do grudnia 1941 r., gdy pozwolił na nią niemiecki okupant.

Szukaj
Znajdziesz nas na
Newsletter
Wspierają nas

Politechnika Wrocławska

 

Filmoteka Narodowa

 

Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych

 

Polski Instytut Sztuki Filmowej

 

Polska Federacja Dyskusyjnych Klubów Filmowych

Patroni medialni

Na PWr

 

Radio LUZ

Archiwa newsów