Aktualny repertuar

Przypadek
1 czerwca 2017

REŻYSER
Krzysztof Kieślowski
ROK PRODUKCJI
1981
Polska

Czy losem rządzi przypadek? Czy codziennie wybory, spotkani ludzie, wpływają na to, jak potoczy się nasze życie, czy może bez względu na nie dążymy do tego samego punktu? Czy sami zmieniamy się pod wpływem tych przeżyć i znajomości, czy może nie odciskają one znamion na naszej osobowości? Krzysztof Kieślowski postarał się odpowiedzieć nam na te nurtujące pytania w swoim filmie „Przypadek”, ukazując trzy drogi, jakimi potoczyć się może życie Witka (w tej roli Bogusław Linda) w zależności od tego, czy zdąży na pociąg do Warszawy. Film powstał w 1981 roku, ale ze względu na wprowadzenie stanu wojennego, swoją premierę miał dopiero sześć lat później. Zapraszamy!

Dziewczyna z szafy
8 czerwca 2017

REŻYSER
Bodo Kox
ROK PRODUKCJI
2012
Polska

Samotność i poczucie alienacji to tematy, które porusza Bodo Kox w swoim kinowym debiucie „Dziewczyna z szafy”. Reżyser uważany za czołowego przedstawiciela polskiego offu w niezwykle lekkiej, komediowo-dramatycznej formie opowiada historię ludzi, którzy z wyboru, lub przez chorobę, zamykają się w swoim świecie. Jacek opiekuje się swoim autystycznym bratem Tomkiem. Magda zamyka się w szafie i co jakiś czas podejmuje kolejną próbę samobójczą. Ich drogi połączą się i zaowocują piękną przyjaźnią, przedstawioną nam z nutą humoru. Film często porównywany jest do kina skandynawskiego. Lekko groteskowy, ambitny i do bólu rzeczywisty. Już nie możemy się doczekać seansu!

Nóż w wodzie
22 czerwca 2017

REŻYSER
Roman Polański
ROK PRODUKCJI
1961
Polska

Tym razem zanurkujemy w kanonie kina polskiego, by przedstawić Wam pełnometrażowy debiut jednego z najwybitniejszych rodzimych reżyserów – „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego. Andrzej i jego żona Krystyna wyjeżdżają na Mazury na jednodniowy rejs jachtem. Zabierają po drodze autostopowicza i proponują, by towarzyszył im w tej wyprawie. Pomiędzy pasażerami z godziny na godzinę zaczyna narastać konflikt. Warto zwrócić uwagę na niezwykłe rozwiązania operatorskie, za które odpowiedzialny jest Jerzy Lipman i piękną, jazzową ścieżkę dźwiękową skomponowaną przez Krzysztofa Komedę. Podobno Władysław Gomułka podczas seansu rzucił w ekran popielniczką. Jesteśmy bardzo ciekawi Waszych reakcji na jedyny nakręcony w całości w Polsce obraz mistrza.

Szukaj
Znajdziesz nas na
Newsletter
Wspierają nas

Politechnika Wrocławska

 

Filmoteka Narodowa

 

Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych

 

Polski Instytut Sztuki Filmowej

 

Polska Federacja Dyskusyjnych Klubów Filmowych

Patroni medialni

Na PWr

 

Radio LUZ

Archiwa newsów