Aktualny repertuar

Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham
5 października 2017

REŻYSER
Paweł Łoziński
ROK PRODUKCJI
2016
Polska

Po letniej przerwie wracamy z filmem bardzo ambitnym, minimalistycznym, przepełnionym emocjami. Paweł Łoziński w swoim najnowszym dziele wchodzi z kamerą do gabinetu psychoterapeutycznego i podczas pięciu spotkań towarzyszy dwóm kobietom, które próbują na nowo poukładać panujące między nimi relacje. Będziemy im towarzyszyć w chwilach bezsilności i smutku, a biorąc pod uwagę to, że z bohaterkami tego dokumentu łatwo jest się identyfikować zapewne sami zostaniemy zmuszeni do refleksji. Liczymy na to, że porozmawiamy z Wami o tym tuż po zakończeniu seansu… ale bez kozetki i w znacznie większym gronie. Zapraszamy!

Koń turyński
12 października 2017

REŻYSER
Bela Tarr
ROK PRODUKCJI
2011
Francja, Niemcy, Szwajcaria, Węgry

Rok 1889, Turyn. Niedługo po tym jak Nietzsche oznajmił, że Bóg umarł a jego miejsce zajął człowiek, filozof, widząc okładanego przez woźnicę konia, rzuca się na szyję zwierzęcia by je ochronić. Popada w chorobę psychiczną. Aż do śmierci już się nie odezwał i niczego więcej nie napisał. A co się stało z koniem? Zdarzenia te stały się punktem wyjścia ostatniego (jak twierdzi sam reżyser) filmu Beli Tarra. W rozpadającej się kamiennej chacie mieszka kaleki starzec wraz z córką. Mają starego konia, który odmawia pracy. W długich ujęciach ascetycznego filmu wyczuwamy koniec pewnego świata. Mimo że film jest trudny, bardzo powolny i raczej w jego trakcie nie będziemy mieć okazji do śmiechu to reżyser twierdzi, że po zakończeniu seansu, gdy na sali robi się jaśniej, większość widzów czuje się wzmocniona, podbudowana. Jesteśmy niezmiernie ciekawi, jakie wrażenie zrobi na Was to niezwykłe dzieło

Krótki film o zabijaniu
19 października 2017

REŻYSER
Krzysztof Kieślowski
ROK PRODUKCJI
1987
Polska

Wierzymy w to, że postaci Krzysztofa Kieślowskiego nie trzeba nikomu przedstawiać. Autor Dekalogu oraz trylogii Trzy Kolory poprowadzi nas tym razem przez trudny temat morderstwa. Asystować mu przed kamerą będą między innymi Mirosław Baka i Krzysztof Globisz. Pierwszy z nich wcieli się w postać dwudziestoletniego Jacka. Chłopaka poznajemy, gdy chce wykonać odbitkę zdjęcia swojej młodszej, zmarłej tragicznie siostry. Chwilę później będzie on już mieć na dłoniach krew zamordowanego przez siebie taksówkarza. Z beznadziejnej sytuacji wybronić go będzie starał się młody adwokat, Piotr. Zagłębimy się w psychikę mordercy, przeanalizujemy jego motywy, wpływ tragicznych wydarzeń z jego przeszłości, będziemy dyskutować o słuszności kary śmierci. Ten film po prostu trzeba obejrzeć.

DOFA: Nasz rajski ogród
22 października 2017, godz. 18.30

REŻYSER
Mano Khalil
ROK PRODUKCJI
2010
Szwajcaria

Okazuje się, że multikulturowa utopia w mikroskali nie jest mrzonką, istnieje naprawdę, na obrzeżach szwajcarskiego Berna. Prawie 150 ogródków działkowych zamieszkują obywatele dwudziestu różnych nacji. Tworzą oni zamknięte społeczeństwo z własnymi strukturami i prawami, zbudowane z jednostek szukających na łonie przyrody ucieczki przed wielkomiejskim życiem. Reżyser nie tylko buduje obraz tego osobliwego organizmu społecznego, ale i przedstawia intrygujące portrety składających się nań jednostek.

DOFA: Chińskie ecopolis
22 października 2017, godz. 18.30

REŻYSER
Anna-Karin Grönroos
ROK PRODUKCJI
2013
Finlandia

Eero Paloheimo to fiński profesor, którego głównym postulatem jest konieczność zmiany modelu organizacji miast na bardziej ekologiczny, przyjazny środowisku. Mimo ogromnych chęci i zaangażowania jego plan budowy zielonego miasta zdaje się niewykonalny na europejskim gruncie. Okazja na urzeczywistnienie utopijnego projektu pojawia się w Chinach, gdzie to biznesmen Zhang Yue planuje zrealizować podobny w założeniach ideologicznych projekt samowystarczalnej wieży-miasta.

DOFA: Przygoda
24 października 2017, godz. 19.00

REŻYSER
Michelangelo Antonioni
ROK PRODUKCJI
1960
Włochy, Francja

Klasyka kina, która zapewniła Antonioniemu rozgłos. Opowiada o grupce młodych ludzi, którzy wyruszają w rejs. Po przybiciu jachtem do bezludnej wyspy, jedna z dziewczyn znika. Intryga jest jednak tylko pretekstem do opowiedzenia historii o miłości. Wielowymiarowe postacie pod wpływem przedstawionych wydarzeń są zmuszone do weryfikacji swoich uczuć. Innowacyjna konstrukcja fabularna oraz powolne tempo filmu pozwalają nad odczuwanie emocji wraz z bohaterami. Obraz otrzymał nagrodę Jury w Cannes za najlepszy film w 1960 roku.

DOFA: 89 mm od Europy
25 października 2017, godz. 19.30

REŻYSER
Marcel Łoziński
ROK PRODUKCJI
1993
Polska

Brześć – granica między Polską, a byłym Związkiem Radzieckim. Tu kończą się europejskie tory kolejowe, dalej biegną szersze. Aby przez to miejsce mogło przejechać kilkadziesiąt pociągów międzynarodowych, białoruscy robotnicy muszą każdego dnia wymienić kilka tysięcy kół pod wagonami. Z okien pociągów przyglądają się temu Francuzi, Niemcy, Holendrzy… Dwa światy?

DOFA: A gdyby tak się stało
25 października 2017, godz. 19.30

REŻYSER
Marcel Łoziński
ROK PRODUKCJI
2007
Polska

Tomek urósł i jako osiemnastolatek powraca do znajomego parku, w którym wcześniej jeździł na hulajnodze. Dorosły Tomasz spotyka małego Tomka i wspomina historie, które usłyszał dwanaście lat temu od ludzi w parku. Ta wędrówka w czasie staje się dowodem na ponadczasowość problemów – pomimo upływu lat ciągle pozostają takie same.

DOFA: Przed wschodem słońca
26 października 2017, godz. 19.00

REŻYSER
Richard Linklater
ROK PRODUKCJI
1995
Austra, Szwajcaria, USA

W ramach tegorocznej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Architektury chcielibyśmy zabrać Was na spacer po uliczkach Wiednia. Towarzyszyć nam będą Amerykanin Jesse wracający z podróży po Europie oraz paryżanka Celine, która odwiedzała swoją babcię w Budapeszcie. Między młodymi ludźmi już w pociągu pojawi się nić porozumienia, a stolica Austrii da im odrobinę więcej czasu by mogli się lepiej poznać. Odwiedzimy z nimi kawiarnie, most na Dunaju, zajrzymy do nocnego klubu. Inteligentne dialogi, w których poruszone zostaną tematy polityki, miłości, planów na przyszłość są tylko jednym z licznych atutów dzieła Richarda Linklatera. Dzięki pięknym kreacjom aktorskim Ethana Hawke’a oraz Julie Delpy gwarantujemy, że ten wieczór będzie można zaliczyć do bardzo udanych.

Szukaj
Znajdziesz nas na
Newsletter
Wspierają nas

Politechnika Wrocławska

 

Filmoteka Narodowa

 

Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych

 

Polski Instytut Sztuki Filmowej

 

Polska Federacja Dyskusyjnych Klubów Filmowych

Patroni medialni

Na PWr

 

Radio LUZ

Archiwa newsów