Aktualny repertuar

Pętla
4 maja 2017

REŻYSER
Wojciech Has
ROK PRODUKCJI
1958
Polska

Maj rozpoczynamy filmem, którym 60 lat temu zadebiutował jeden z najciekawszych polskich reżyserów — Wojciech Has. Dzieło jest ekranizacją jednego z opowiadań Marka Hłaski pod tym samym tytułem. Akcja dzieje się w ciągu jednego dnia, w trakcie którego obserwujemy Kubę zmagającego się z alkoholizmem. Mężczyzna stara się pozostać trzeźwym do wieczoru, kiedy ma wraz z dziewczyną udać się do lekarza. Jednak okazuje się to niezwykle trudne. Udający współczucie znajomi są wścibscy i denerwujący, w mieszkaniu czas mija powoli, nie pomaga wyjście na ulicę. Gustaw Holoubek grający główną rolę daje prawdziwy popis swoich aktorskich umiejętności, zdjęcia Mieczysława Jahody są bardzo sugestywne, a klimat filmu jest zbudowany po mistrzowsku. Naprawdę warto poświęcić mu 96 minut.

Jabłka Adama
11 maja 2017

REŻYSER
Anders Thomas Jensen
ROK PRODUKCJI
2005
Dania, Niemcy

Macie może ochotę na szarlotkę? Podejmie się jej upieczenia Adam — neonazista, który trafia w ramach programu resocjalizacji na plebanię. Zamieszkuje ją ciężarna Sarah, pijak i złodziej Gunnar, napadający na stacje benzynowe Khalid oraz pastor Ivan, który nie przyjmuje do wiadomości istnienia zła. Owoce na ciasto mają pochodzić z przykościelnej jabłoni. Zadanie okazuje się jednak tylko pozornie proste. Drzewo jest atakowane przez ptaki i szkodniki, a do tego ciągle psuje się kuchenka. Duńska czarna komedia obfituje w nawiązania do Księgi Hioba, a Mads Mikkelsen w roli pastora czuje się jak ryba w wodzie. „Jabłka Adama” to dzieło, które wywołuje uśmiech na ustach, funduje nam dawkę pozytywnych emocji, ale jednocześnie nie jest pozbawione inteligentnego przesłania. Jesteśmy ciekawi czy przypadnie Wam do gustu.

Niewinni czarodzieje
18 maja 2017

REŻYSER
Andrzej Wajda
ROK PRODUKCJI
1960
Polska

Przypadkowe spotkania potrafią przerodzić się w coś niezwykłego. Główni bohaterowie filmu Andrzeja Wajdy poznają się w klubie muzycznym. Nic o sobie nie wiedzą, spędzają jednak razem noc, grając w rozbieranego pokera, rozmawiając i prowadząc pełną napięcia grę miłosną. Bazyli to młody lekarz, którego pasją jest gra na perkusji w zespole jazzowym. Pelagię poznajemy jako bardzo nieszablonową dziewczynę, jednak nie wiemy o niej wiele. Oboje zakładają maski udając nonszalanckich, nie chcą przyznać, że zaczynają dla siebie być kimś więcej niż jednorazową znajomością. „Niewinni czarodzieje” to przede wszystkim kino dwojga aktorów — Tadeusza Łomnickiego i Krystyny Stypułkowskiej. Film przywodzi na myśl stylistykę teatralną. Reakcje po jego premierze były skrajne, wywołał szeroką dyskusję społeczną. Liczymy, że również Was zachęci do pozostania po seansie i wyrażenia swojej opinii na jego temat. Mimo upływu wielu lat od jego premiery, być może wciąż zakładając maskę cyników boimy się przyznać, że do szczęścia potrzebna jest nam ta druga połówka, a rozmowa bywa ważniejsza niż seks.

 Ola Kjelbye Moja chuda siostra
25 maja 2017

REŻYSER
Sanna Lenken
ROK PRODUKCJI
2015
Niemcy, Szwecja

Stella nie wyróżnia się w gronie rówieśników. Ma rude włosy, nadwagę, podkochuje się w dużo starszym trenerze jej siostry. W domu rodzice poświęcają jej mniej uwagi niż starszej Katji. To ona jednak zauważa, że jej wysportowana, piękna siostra cierpi na anoreksję. Sanna Lenken w swoim debiutanckim filmie rysuje obraz rodziny dotkniętej tą chorobą. W bardzo delikatny sposób ukazuje relacje między siostrami, które wydają się swoimi przeciwieństwami. Mówi o rodzicach zapatrzonych w dziecko tak mocno, że nie dostrzegają, kiedy dzieje się z nim coś złego. Serwuje nam obraz bardzo prawdziwy, niepokojący i emocjonujący. Jesteśmy przekonani, że zapoczątkuje on bardzo ciekawą dyskusję po seansie.

Szukaj
Znajdziesz nas na
Newsletter
Wspierają nas

Politechnika Wrocławska

 

Filmoteka Narodowa

 

Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych

 

Polski Instytut Sztuki Filmowej

 

Polska Federacja Dyskusyjnych Klubów Filmowych

Patroni medialni

Na PWr

 

Radio LUZ

Archiwa newsów