Dolnośląski Festiwal Architektury w DKF Politechnika!

W dniach 22 – 26 października Dyskusyjny Klub Filmowy „Politechnika” po raz kolejny będzie gospodarzem pokazów filmowych w ramach festiwalu DOFA 2017, corocznego wrocławskiego święta architektury!

Wpisując się w tegoroczny temat festiwalu, jakim jest „Miasto w zieleni”, przygotowaliśmy dla Państwa zestaw filmów, na który składa się kino zarówno dokumentalne, jak i fabularne. Interesować nas będzie funkcjonowanie zieleni w przestrzeni miejskiej, ale i to, jaki wpływ wywiera na jego mieszkańców – zarówno w kontekście jednostki, jak i społeczności.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, a po każdym pokazie zapraszamy oczywiście na otwartą dyskusję.

dofa17-plakat-www-03

REPERTUAR:

22.10.2017, godz. 18.30 (w programie dwa filmy)
🍀 NASZ RAJSKI OGRÓD 
reż. Mano Khalil, Szwajcaria / 2010 / 97’/ dokument

Okazuje się, że multikulturowa utopia w mikroskali nie jest mrzonką, istnieje naprawdę, na obrzeżach szwajcarskiego Berna. Prawie 150 ogródków działkowych zamieszkują obywatele dwudziestu różnych nacji. Tworzą oni zamknięte społeczeństwo z własnymi strukturami i prawami, zbudowane z jednostek szukających na łonie przyrody ucieczki przed wielkomiejskim życiem. Reżyser nie tylko buduje obraz tego osobliwego organizmu społecznego, ale i przedstawia intrygujące portrety składających się nań jednostek.

🍀 CHIŃSKIE ECOPOLIS 
reż. Anna-Karin Grönroos, Finlandia / 2013 / 59’ / dokument

Eero Paloheimo to fiński profesor, którego głównym postulatem jest konieczność zmiany modelu organizacji miast na bardziej ekologiczny, przyjazny środowisku. Mimo ogromnych chęci i zaangażowania jego plan budowy zielonego miasta zdaje się niewykonalny na europejskim gruncie. Okazja na urzeczywistnienie utopijnego projektu pojawia się w Chinach, gdzie to biznesmen Zhang Yue planuje zrealizować podobny w założeniach ideologicznych projekt samowystarczalnej wieży-miasta.

24.10.2017, godz. 19.00
🍀 PRZYGODA 
reż. Michelangelo Antonioni, Włochy / 1960 / 143’ / fabuła

Klasyka kina, która zapewniła Antonioniemu rozgłos. Opowiada o grupce młodych ludzi, którzy wyruszają w rejs. Po przybiciu jachtem do bezludnej wyspy, jedna z dziewczyn znika. Intryga jest jednak tylko pretekstem do opowiedzenia historii o miłości. Wielowymiarowe postacie pod wpływem przedstawionych wydarzeń są zmuszone do weryfikacji swoich uczuć. Innowacyjna konstrukcja fabularna oraz powolne tempo filmu pozwalają nad odczuwanie emocji wraz z bohaterami. Obraz otrzymał nagrodę Jury w Cannes za najlepszy film w 1960 roku.

25.10.2017, godz. 19.30 (w programie dwa filmy)
🍀 89 MM OD EUROPY
reż. Marcel Łoziński, Polska / 1993 / 12’ / dokument

Brześć – granica między Polską, a byłym Związkiem Radzieckim. Tu kończą się europejskie tory kolejowe, dalej biegną szersze. Aby przez to miejsce mogło przejechać kilkadziesiąt pociągów międzynarodowych, białoruscy robotnicy muszą każdego dnia wymienić kilka tysięcy kół pod wagonami. Z okien pociągów przyglądają się temu Francuzi, Niemcy, Holendrzy… Dwa światy?

🍀 A GDYBY TAK SIĘ STAŁO 
reż. Marcel Łoziński, Polska / 2007 / 38’ / dokument

Dorosły Tomek powraca do parku, w którym jako mały chłopiec jeździł na hulajnodze i nawiązywał konwersacje z przypadkowymi przechodniami. Wspominając historie, które usłyszał dwanaście lat wcześniej rozpoczyna wędrówkę w czasie, która staje się dowodem na ponadczasowość ludzkich problemów. Te, pomimo upływu lat, wciąż pozostają takie same.

26.10.2017, godz. 19.00
🍀 PRZED WSCHODEM SŁOŃCA
reż. Richard Linklater, USA, Austria / 2003 / 100’ / fabuła

Jesse i Celine spotykają się zupełnie przypadkowo w pociągu do Wiednia. Chociaż cel podróży każdego z nich jest inny, to wspólnie decydują się na pozostaniu w mieście i kontynuowaniu rozmowy rozpoczętej w pociągu. Towarzyszymy bohaterom nie tylko w ich wędrówce po mieście, ale także przez życie, słuchając rozmów zarówno na banalne, jak i bardzo ważne tematy. Jesse i Celine dowodzą, że przypadkowe spotkania nierzadko stają się czymś dużo ważniejszym niż te zaplanowane.

Comments are closed.

Szukaj
Znajdziesz nas na
Newsletter
Wspierają nas

Politechnika Wrocławska

 

Filmoteka Narodowa

 

Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych

 

Polski Instytut Sztuki Filmowej

 

Polska Federacja Dyskusyjnych Klubów Filmowych

Patroni medialni

Na PWr

 

Radio LUZ

Archiwa newsów