Felieton

Czwartkowy grudzień z DKF-em

 

Z każdą dobą dzień jest coraz to krótszy. Słońce szybciej zachodzi i wieczór się wydłuża. I to jest bardzo dobra informacja dla kinomanów – bo co tu robić innego, jak nie przyjść na DKF w czwartek o 19.00, gdy za oknem śnieg i mróz, a w A-1 czekają kolejne historie do zobaczenia!

 

3 grudnia zaczynamy ubrani w grube palta i koce, a „Wenus w futrze”!

Film Romana Polańskiego – który uznawany jest za dzieło dorównujące „Pianiście” – przywrócił reżysera na piedestał najlepszych twórców kina.
W filmie występuje tylko dwójka aktorów. Są oni jak dwa żywioły i wcale nie potrzeba większej liczby osób na ekranie – Mathieu Amalric i Emmanuelle Seigner wypełniają nam obraz do ostatniej minuty.
W tym dziele każdy znajdzie coś dla siebie. Można obejrzeć „Wenus w futrze” i pomyśleć, że to tylko prosta komedia, zaśmiać się 8 razy i jeszcze kilka razy uśmiechnąć, a potem pójść do domu. Jednak wprawniejszy interpretator dostrzeże wiele alegorii, czy to do relacji między twórcą, a odbiorcą, czy do zwykłych różnic między facetem i kobietą.

Nie wiem czy jest się w stanie nadinterpretować „kolejne dziecko” Polańskiego – można wysnuć tak wiele przemyśleń, że aż grzech posądzać kogoś o dorabianie własnej historii do dzieła.

Podsumowując – jako komedia: zabawny! Jako dramat: świetny! Więc nie pozostaje mi nic innego jak zaprosić czytelników na 3 grudnia o 19:00 do DKF-u na śmiech lub kontemplację. Może jedno i drugie?

 

W kolejny czwartek przenosimy się z piekła do nieba! Czyli „Wniebowstąpienie” z 1977r.
W tym roku w USA wyprodukowana została IV część Gwiezdnych Wojen, Woody Allen nakręcił „Annie Hall”, a w Polsce powstała kolejna część przygód Kargula i Pawlaka. Dość zabawnie i nierealnie prawda? Jedynie „O jeden most za daleko” trzyma się tematyki wojennej tak jak „Wniebowstąpienie” u wschodniego Wielkiego Brata.
Film skupia się na historii dwóch żołnierzy, którzy mają się udać do wioski po żywność. Oczywiście po przybyciu na miejsce sprawa zaczyna się komplikować… Obraz bardzo drastyczny w przekazie – w tamtym czasie nie przejmowano się systemem oznaczeń cenzury telewizyjnej: że za dużo przemocy, krwi, czy też przekleństw. Dzieło przypomina trochę swoim przekazem „Idź i patrz” (który według mnie był majstersztykiem). Bardzo lubię radzieckie filmy z tego okresu, mówią o wszystkim prosto z mostu, bez ogródek pokazują bród, smród, krew, pot, brzydotę, okrucieństwo i to bez trzykrotnego powtórzenia eksplozji i fal płomieni w czterokrotnym zbliżeniu rodem z USA.

Zatem, wybieram się o 19:00 do DKF-u, dołączysz?

 

Papusza”.
Historia o Cygance. No i się zaczęło… Dla tych, którzy myślą stereotypowo lawina obrazów i myśli o Romach proszących o drobne na dworcu, mieszkania/przyczepy gdzieś na obrzeżu miasta, pakiet duża rodzina. Ale, ale – Papusza jest osobą zgoła inną! Wyłamuje się ze schematów i potwierdza, że Cyganie to także ludzie inteligentni, potrafiący stworzyć dzieło. Co więcej tytułowa bohaterka jest samoukiem jeżeli chodzi o pisanie i czytanie.

Jest to historia oparta na faktach i życiu Bronisławy Wajs – poetki, której wiersze doceniano w całej Europie. Opowieść bardzo smutna, bo wydawałoby się, że powinno się docenić osobę z takim talentem, paradoksalnie była uważana za kogoś kto hańbi Romów, gdyż nie przestrzega zasad bycia „kurą domową”. A było to najboleśniejsze co mogło ją spotkać – odtrącenie przez pobratymców. Szykany ze strony Polaków czy Niemców podczas wojny  jakoś przebolała, jednak odrzucenie przez własną społeczność bardzo ją zabolało i doprowadziło nawet do choroby psychicznej.

Czy zatem chcecie poznać ciekawszą stronę Romów i może odrzucić stereotypy ucierane o nich przez pokolenia?

 

Tak, niestety w tym miesiącu tylko 3 pozycje dla Państwa, później już święta, ferie, prezenty, karpie nie karpie i inne takie. Także do zobaczenia w 2016 oraz „Wesołych świąt i Szczęśliwego Nowego Yorku”!

 

 

Olaf Wysocki

Szukaj
Znajdziesz nas na
Newsletter
Wspierają nas

Politechnika Wrocławska

 

Filmoteka Narodowa

 

Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych

 

Polski Instytut Sztuki Filmowej

 

Polska Federacja Dyskusyjnych Klubów Filmowych

Patroni medialni

Na PWr

 

Radio LUZ

Archiwa newsów